Ulus 100. Yıl meydanı açıldı

100. Yıl Meydanı’nı hizmete açtık.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları ile Ulus 100. Yıl Meydanı’nı şehre kazandırdı. Başkan Mansur Yavaş, Ulus düzenlemesinin marka projelerinden biri olacağını belirterek, 1 milyar 200 milyon lira harcanarak gerçekleştirilen bu projenin dünya başkentlerine yakışan bir şekilde Atatürk’ün emanet ettiği Ankara’nın yeniden ayağa kaldırılacağını ifade etti.

Cumhuriyet Dönemi öncesine dayanan zengin bir tarihi, kültürel ve manevi mirasa sahip olan Ulus, yeni meydanına kavuştu. Bu kapsamda gerçekleştirilen Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesi’nin bir bölümü olan Ulus 100. Yıl Meydanı ve Kapalı Otopark, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı bir törenle halkın hizmetine sunuldu.

Başkan Yavaş, “Ulus Tarihi Kent Yenileme ve Turizme Açma” projesinin açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyerek Ulus’un, tarihimiz, kültürümüz ve zenginliğimizi yansıtan çok önemli bir merkez olduğunu vurguladı. Ayrıca, uzun yıllardır Ankara’nın politik, bürokratik, finansal, kültürel ve ticari merkezi olan Ulus’un, yeniden turizm kenti haline getirilmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Yavaş, Beypazarı’yla birlikte Ulus’un da tarihi kent merkezi olarak turistlerin ziyaret ettiği ve esnafın para kazandığı bir alan haline geleceğini belirtirken, Ulus trafiğinin tamamının yer altına alınması projesine ilişkin olarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’na başvurduklarını ve jeoradar incelemesi kararı aldıklarını açıkladı. Eğer jeoradar incelemesi olumlu sonuçlanırsa, trafiğin tümüyle yer altına alınacağını ve Ankara’nın en büyük meydanının Ulus’ta inşa edileceğini söyledi.

Tarihi yapıların tam merkezinde yer alan 100. Yıl Meydanı’nın, Ankara halkına nefes aldıracak bir alan olacağını belirten Yavaş, projenin yeşil dokusu ve katlı otoparkı sayesinde şehrin sorunlarına da çözüm getireceğini söyledi. Meydanda yer alan otopark yeni bir sistemle hizmet vereceği gibi, otomasyon sistemi aracılığıyla kapasite durumu da online olarak takip edilebilecek.

Başkan Yavaş, “Ulus Tarihi Kent Yenileme ve Turizme Açma” projesinin finansal detaylarını da açıklayarak, sadece 100. Yıl Meydanı için 161 milyon lira harcadıklarını ve Ulus’ta gerçekleştirdikleri diğer önemli çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalar arasında Ankara Kalesi sur duvarlarının restorasyonu, tescilli Roma Yolu düzenlemesi, Anafartalar Caddesi Sokak Sağlıklaştırma ve kentsel tasarımı, Hükümet Caddesi ve çevresinin düzenlenmesi, tarihi çeşmelerin restorasyonu, Hamidiye Camii’nin restorasyonu, farklı türde ağaçların dikildiği yeşil alanlar, Gençlik Parkı Kültür Merkezi ve Şehir Tiyatroları’nın yenilenmesi, Ulus Hali ve İş Hanı’nın tadilatları ve son olarak 100. Yıl Meydanı’nın hizmete açılması yer almaktadır. Yavaş, bu çalışmalar sayesinde Ankara’nın tarihi dokusunun tam kalbinde kültürlerin buluştuğu bir mekan haline geleceğini söyledi.

Başkan Yavaş, şeffaflık ilkesine vurgu yaparak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda Türkiye’de öncü olduğunu ifade etti. 100. Yıl Meydanı projesinin maliyetinin 161 milyon lira olduğunu ve bunun da şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklandığının altını çizdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*