Sincan’da bilim ve teknolojide büyük hamle

“Ankara’nın Sincan ilçesinde “Bilim Sincan” adıyla bir bilim merkezi açılmıştır. Sincan Belediyesi ve T3 Vakfı’nın ortaklığıyla hayata geçirilen bu merkez, gençlerin bilim, teknoloji, yazılım, donanım ve kodlama gibi alanlarda eğitim almalarını hedeflemektedir. Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katılmıştır.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan açılışta yaptığı konuşmada, “Gençlerin akademik ve eğitim hayatına dokunuyoruz. Bununla yetinmeyip gençlere daha fazla imkan sunmak için çalışıyoruz. 5 yıllık sürede gençlerin kullanabileceği spor alanlarından kültür projelerine kadar birçok şeyi gerçekleştirdik. Amacımız yeni nesillerin bilimle iç içe olmalarını sağlamaktır” demiştir.

Bilim Sincan projesinin detaylarını da paylaşan Ercan, daha güzel adımlar atacaklarını belirtmiştir. Ercan ayrıca merkezin işlevselliğine de değinerek, her türlü etkinliğe ve projeye uygun olduğunu söylemiştir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da gençlerin bilim ve teknolojiyle buluşturulması için yapılan her türlü projeye destek verdiklerini ifade etmiştir. Kacır, “Sincan Bilim Merkezi sayesinde gençlerimizin bilim ve teknolojiye olan ilgisi artacak ve gelecek için umut vaat edecek bilim insanları ortaya çıkacaktır. Ayrıca merkezin içerisinde yer alan 5 adet atölyeyle gençlerimize teorik bilgileri pratiğe dökme ve kendi projelerini geliştirme fırsatı sunacağız” demiştir.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise bilimin ve teknolojinin en önemli kaynağının insan gücü olduğunu vurgulayarak, “Bizim kaynağımız gençler ve onların öğrenme arzusudur. Onların ülkemiz ve insanlık için gerekli olacak teknolojileri geliştirmeleri için elimizden geleni yapacağız” sözlerine yer vermiştir.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Kuzucu Hıdır ise gençlerin üretken olmalarının önemine değinmiştir. Hıdır, “Gelecek nesillerimizin sadece tüketen değil aynı zamanda üreten ve keşfetme arzusuyla sürekli öğrenen bir ruha sahip olmaları için Bilim Türkiye projesini hayata geçirdik. Bu proje sayesinde geleceğin önemli bilim insanları yetişecektir” ifadelerini kullanmıştır.

Bilim Sincan bünyesinde sergi alanı, Doğa Bilimleri Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Matematik Atölyesi, Astronomi-Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Deneyap Atölyesi gibi birimler bulunmaktadır. Açılan bu atölyelerle çocukların ve gençlerin okul dışında öğrenmeleri kolaylaşacak ve eğlenerek yeni deneyimler kazanabileceklerdir.” şeklinde yeniden yazılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*