Serbest piyasada altın düşüşe geçti! 8 Ocak’ta altın fiyatları

Altının Fiyatı Yükseliş Trendinde

Cuma günü, dolar kurundaki ve altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak altının gram fiyatı, yüzde 0,3’lük bir yükselişle 1961 liradan günü tamamlamıştı. Şu anda altının gramı, 1950 liradan işlem görmekte olup, yurt içindeki rekor seviye 1.992 lirada bulunmaktadır. Yine, çeyrek altın 3 bin 305 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 466 liradan satın alınabilmektedir. Tam altın 13 bin 221 liradan, yarım altın ise 6 bin 610 liradan işlem görmektedir.

Altının ons fiyatı ise şu anda 2 bin 28 dolardan işlem görmekte olup, önemli bir değer kaybı yaşamıştır. Analistler, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi beklentilerinin artması sebebiyle altına olan talebin azaldığını belirtmektedir. Fed’in, Ocak ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyeceği neredeyse kesin gözüyle bakılırken, Mart ayı toplantısında ise yüzde 65 oranında bir ihtimalle ilk faiz indiriminin gerçekleştirileceği öngörülmektedir.

Bu hafta, ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerinin, oynaklığı arttırması beklentisi taşımaktadır. Dünya genelinde önemli merkez bankalarının, enflasyonla mücadele kapsamında son 2 yıldır uygulamış olduğu sıkı para politikalarının sonuna gelindiğine yönelik beklentiler güçlü bir şekilde devam etmektedir. Ancak, faiz indirimlerinin ne kadar büyük olacağı ve bunların zamanlaması hakkında hala belirsizlikler söz konusudur.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 20 ve 2 bin dolar seviyelerinin destek, 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu belirtmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*