Netanyahu ile Gantz arasında “ABD ziyareti” krizi devam ediyor

İsrail medyası, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savaş Kabinesi Üyesi Benny Ganzt arasında “onayı alınmamış ABD ziyareti” krizi yaşanıyor.

İsrail medyası, Başbakan Netanyahu’nun onayını almadan Benny Gantz’ın ABD ziyareti planlamasının ardından ikili arasında gerginlik yaşandığını duyurdu.

Gantz’ın ABD ziyaretinin Netanyahu’yu kızdırdığını yazan İsrail medyası, Netanyahu’nun “yalnızca bir başbakan var” dediğini aktardı.

Gantz’ın ABD ziyaretinin ardından Londra’ya geçeceği ifade edildi.

İsrail devlet televizyonu KAN ise, İsrail’in Washington Büyükelçiliğinin söz konusu ziyareti organize etmemesi yönünde bilgilendirildiğini duyurdu.

Haberde ayrıca İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Herzog’un da ziyarette yer almayacağı belirtilirken, talimatın nereden geldiği açıklanmadı.

Gantz-Harris görüşmesi

Ülkede yeni tartışmaların fitilini ateşleyen Gantz’ın ABD ziyareti çervesinde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüşmesi bekleniyor.

Görüşmenin yarın gerçekleştirilmesi planlanırken, Gantz’ın ziyareti sırasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la da bir araya gelmesi planlanıyor.

İsrail devlet televizyonu KAN, Gantz’ın ABD ziyareti çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüşeceğini duyurdu. Gantz’ın ABD ziyareti sırasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile de bir araya geleceği belirtildi.

İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, Gantz’ın görüşmelerinde olmayacağını açıkladı.

Gantz-Harris görüşmesi, ülkede yeni tartışmaların fitilini ateşledi. Gantz’ın ABD ziyareti öncesinde Başbakan Netanyahu’nun onayını almadan ziyaret planlaması ikili arasında gerginlik yarattı.

Netanyahu’nun yalnızca bir Başbakan olduğunu belirten İsrail medyası, Gantz’ın ABD ziyaretinin Netanyahu’yu kızdırdığını yazdı. Gantz’ın ABD ziyareti sonrasında ise Londra’ya geçeceği ifade edildi.

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail’in Washington Büyükelçiliğinin Gantz’ın ABD ziyaretini organize etmemesine karar verdiğini duyurdu. Ayrıca ABD Büyükelçisi Michael Herzog’un da ziyarette yer almayacağı belirtildi.

Gantz-Harris görüşmesinin yarın gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca Gantz’ın aynı zamanda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile de bir araya geleceği belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*