Minikler çöpün serüvenini yerinde öğrendi

Menteşe Türdü 100. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri, Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisini ziyaret etti ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Mühendislerinden çöpün serüvenini dinledi.

Türdü 100. Yıl Okulu öğrencilerinin talebi üzerine, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi minik öğrencilerin beğenisine sunuldu. 160 öğrenci, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ndan görevli Çevre Mühendisleri eşliğinde tesisi gezdi. 1. ve 2. sınıf öğrencilerine, çöplerin tesise nasıl getirildiği ve plastik, kağıt, poşet ve metal atıklarının nasıl ayrıştırıldığı detaylı bir şekilde anlatıldı.

Daha sonra minik öğrencilere, geriye kalan atıkların nasıl taşındığı ve depolandığı gösterildi. Ayrıca, atıkların çürümesi sonucunda oluşan metan gazının gaz balonuna alındığı ve burada elektrik üretildiği de çocuklara öğretildi.

Menteşe’nin şehir merkezinden görülen büyük balonu hep merak ettiklerini söyleyen öğrenciler, burada metan gazının biriktiğini ve evlerinde kullandıkları elektriğin çöpten üretildiğini yerinde öğrendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*