İSTER’in kapanış toplantısı Üsküdar’da yapıldı

“İstanbul’da, Teknoloji Odaklı, Sürdürülebilir Telerehabilitasyon Hizmeti Üretme ve Nitelikli İş Gücü Yetiştirme Projesi’nin kapanış toplantısı Üsküdar’da düzenlendi.”

“İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Özellikle Covid’den sonra dünya şunu gördü ki sağlık sistemi ile beraber bilişim ve yapay zeka denilen sistemler entegre oldu” dedi.”

“İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen projenin kapanış programına İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, projenin tıbbi direktörü Doç. Dr. Başak Bilir Kaya ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.”

“İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi tarafından yürütülen ‘İstanbul’da Teknoloji Odaklı Sürdürülebilir Telerehabilitasyon Hizmeti Üretme ve Nitelikli İş Gücü Yetiştirme Projesi’ (İSTER) kapsamında kapanış programı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlendi.”

“Açılış konuşmaları ile başlayan program telerehabilitasyon çıktılarının sunumu, eğitim çıktılarının sunumu, proje deneyimleri ve çeşitli konularda yapılan konuşmalar ile devam etti.”

“Memişoğlu, yaptığı konuşmada, “Özellikle Covid’den sonra dünya şunu gördü ki sağlık sistemi ile beraber bilişim ve yapay zeka denilen sistemler entegre oldu. Sağlık Bilişimini geliştiren bizim gibi ülkeler Covid’de yönetimi çok rahat entegre yaptılar.”

“Bu farkındalık ve insanların biraz da vakitlerinin çok değerli olmasından kaynaklanan bilişim altyapısı ve insanların mobilizasyon yeteneğinin sadece iş ve sosyal yaşamlarını haricindekilerin sınırlandırılması ile bir takım değişim süreci yaşanıyor.”

“Uzaktan sağlık veya bilişim kullanımının sağlıkta çok önemli bir noktaya ulaşacağına ve dünyada halen başladığına dikkat çekti.”

“Artık insanlar, belki de tanılarını evde koyup evde ön tanılarına muayene yapıp hastanelere tanıyla gelecekler.”

“İnsanlar, tedavilerin devamını ve takibini artık elektronik cihazlara bırakıyor. Bu cihazları değerlendiren hekimler ve sağlık çalışanları ise hastaların ne zaman kendilerine hastaneye gelmeleri gerektiğini takip edebiliyorlar.”

“Projenin tıbbi direktörü Doç. Dr. Başak Bilir Kaya, “Bu hastalarımıza evlerinde rehabilitasyon hizmeti sunduk. Ayrıca, oyunlaştırma yazılımımız da mevcut.”

“Üç boyutlu hareket algılayıcı kameralar ve uzaktan biceps kasındaki kasılmaları ölçen bazı sensörler ile EMG verileri toplanıyor.”

“Böylece hastalarımız evlerinde telerehabilitasyon paketi ile hastane ortamındaki gibi bir rehabilitasyon hizmeti alabiliyorlar.”

“İSTER projesi, 18 ay boyunca süren bir proje olarak 61 konuşma bozukluğu, 60 parkinson, 32 serebral palsi ve 90 hemipleji hastasına, yazılım desteği kullanılarak, evlerinde telerehabilitasyon oyunlaştırma programı, online teleterapi, dil ve konuşma terapisi ile online kognitif egzersiz gibi uygulamalar sunmuştur.”

“İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı tarafından desteklenen proje, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen kapanış programı ile sona ermiştir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*