Başkan Fatma Şahin talimat verdi! Bin 500 aile kömürü terk ederek doğalgaz kullanımına geçti

HÜKÜMETLERİN KARBON EMİSYONLARINI AZALTMA TAHHÜDÜ

Küresel ısınma için hükümetlerin en önemli taahhüdü, karbon emisyonlarını azaltarak belli bir süre sonunda sıfırlamak. Bu amaçla Türkiye’de süren çalışmalara ek olarak, yeni projeler de hayata geçiriliyor. İklim değişikliğine uyum eylemlerinin, bölgenin koşullarına göre planlanması için hibe destekleri öngörülüyor. Bu şekilde 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedeflerine doğru güçlü adımlar atılıyor.

YEŞİL ŞEHİRLER PLANLARI

Yeşil şehirler planına 2021 yılında katılan illerden biri de Gaziantep oldu. Yerel yönetim, şehirdeki kömür kullanımını azaltmak için harekete geçti. Sosyal yardımlaşmadan destek alan yaklaşık bin 500 aile, kömür kullanımını bırakarak doğalgaz kullanımına geçti. Bu aileler sadece abonman ücretini ödüyor, geri kalan tüm masraflar ise belediye tarafından karşılanıyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Proje kapsamından yararlanan vatandaşlar ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler:

EMİSYONLARIN AZALMASI VE DOĞALGAZ KULLANIMI

74 yaşındaki Hatice Yumma, hayatında hiç doğalgazlı evde oturmadı. Ancak önümüzdeki kış, çok beklediği doğalgaza kavuşacak. Yumma, “Artık daha temiz bir şekilde ısınabileceğiz ve büyük miktarda emisyon salınımını engellemiş olacağız.” dedi.

42 yaşındaki Leyla Polat ise proje sayesinde doğalgaz kullanacak olmanın heyecanını yaşadığını belirterek, “Elbette bu projeden çok memnunuz. Hijyenik ve daha modern bir şekilde ısınacağız.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*